Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, jej największym przyjacielem i wsparciem staje się… ginekolog! Wszak to on jest odpowiedzialny za to, co najważniejsze – zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej i informowanie o wszystkich etapach rozwoju malucha. I choć każdy ginekolog ma inną praktykę i zasady, wszyscy kierują się jednym – dobrem swojej pacjentki i jej dziecka. Na czym polega opieka prenatalna?
Ciąża – kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?
Prowadzenie ciąży przez lekarza zaczyna się od wizyty, na której poinformuje się go o planach związanych z ciążą. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny, wykona badanie ginekologiczne oraz USG i cytologię, a także zleci badania krwi i moczu w celu sprawdzenia kondycji organizmu. Poleci także odpowiednią suplementację oraz wskaże wszelkie powinności i przeciwskazania, mające lepiej przygotować ciało kobiety do ciąży.
Opieka prenatalna od chwili poczęcia
Na pierwszej wizycie, potwierdzającej zajście w ciążę, lekarz wykona tradycyjne badanie ginekologiczne i/lub dopochwowe badanie USG. Następnie zleci wykonanie odpowiednich badań krwi, a także ustali termin wizyt, podczas których będzie śledził rozwój dziecka i informował o jego etapach oraz stanie maluszka za pomocą badania USG ciężarnej. Wskaże także listę badań koniecznych do wykonania oraz opowie przyszłej mamie o tym, jak należy o siebie dbać i czego unikać, by zapewnić dziecku jak najlepsze warunki rozwoju.
Jakie badania USG w ciąży wykonywać?
Badanie USG jest tym, na co wszyscy przyszli rodzice czekają z niecierpliwością – można bowiem zobaczyć malucha, jego ruchy, a przede wszystkim dowiedzieć się, czy wszystko jest w porządku. Należy regularnie wykonywać badania USG w ciąży, mające na celu ocenę anatomii i stanu dziecka oraz narządów rodnych kobiety. Takich badań powinno być minimum cztery, ale każdy lekarz ma swoje zasady. Należy także wykonywać badania prenatalne, pozwalające na zapoznanie się ze szczegółowym stanem zdrowia nienarodzonego dziecka. Wykonuje się je w 12, 20 ora 30 tygodniu ciąży.
Do 36 tygodnia ciąży nie ma potrzeby wykonywania badania USG co tydzień i warto już na pierwszej wizycie porozmawiać z lekarzem o swoich oczekiwaniach oraz poznać jego opinię.
Poza klasycznym USG 2D przyszli rodzice mogą się zdecydować na USG 3D (statyczne) lub USG 4D (film pokazujący realistyczne ruchy dziecka), ukazujące dziecko na różnych płaszczyznach i pod różnych kątem. Wysoka jakość obrazu pozwala na dokładne oględziny malucha, a ponadto dostarcza przyszłym rodzicom wyjątkowych wrażeń – mogą obejrzeć wszystko na rzeczywistym, dokładnym obrazie i dowiedzieć się, jak wygląda stworzony przez nich mały człowiek. Warto korzystać ze wszelkich rozwiązań, jakie oferuje nowoczesny gabinet ginekologiczny, by przeżywać ciążę w spokoju oraz poczuciu odpowiedniej opieki i zadbania.