Poradnia leczenia bólu - Przychodnia Kamionki
„Wszystko, co ludzkość dotychczas uczyniła i wymyśliła, wzięło się z dążenia człowieka do zaspokojenia swych najgłębszych potrzeb i uśmiezzenia bólu."
Albert Einstein
Czym jest ból?
Ból definiuje się jako nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne związane z aktualnym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek albo opisywane w kategoriach takiego uszkodzenia Definicja Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (International Association for the Study of Pain)
Zakres świadczeń
- ból w przebiegu choroby nowotworowej
- ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów, kręgosłupa, dyskopatii inne bóle układu mięśniowo-szkieletowego
- bóle głowy i twarzy
- migrenowe bóle głowy
- przetrwały ból pooperacyjny
- przetrwały ból pourazowego
- ból związany stwardnieniem rozsianym (SM), chorobą Alzheimera
- bóle neuropatyczne
- ból związany z neuralgią i neuropatią, polineuropatią (m. in. niedokrwiennej, cukrzycowej)
- nerwobóle (nerwu kulszowego, trójdzielnego, bóle dysfunkcjonalne
- inne zespoły bólowe
Kto prowadzi leczy ból, a kto prowadzi poradnię leczenia bólu?
Leczenie bólu i obowiązkiem i powinnością każdego lekarza, niemniej jest to domena anestezjologów. Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii to lekarz specjalizacja zajmujący się każdą formą znieczulenia. Ponad to, także lekarz prowadzący oddział intensywnej terapii (czyli oddział powołany do diagnostyki i leczenia pacjentów z powodu stanu zagrożenia życia). Domeną specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii jest również reanimacja, konsultacje pacjentów w stanie zagrożenia życia oraz leczenie bólu ostrego i przewlekłego.
Dlaczego trzeba leczyć ból?
Ból należy traktować nie tylko jako objaw, ale również jako chorobę. Nieleczony ból prowadzi do szeregu powikłań, takich jak: zmiany receptorowe powodujące dalsze upośledzenie odczuwania bólu, zmiany w obrębie centralnego układu nerwowego, bezsenność, depresję i inne zaburzenia psychiczne, a przede wszystkim znaczne ograniczenie funkcjonalności dnia codziennego.
Nasi lekarze